BilgiKurumsal Yardım Merkezi

Canlı Destek Modülü

Canlı Destek modülü kullanımı ile ilgili yardım.

Öncelikle https://dashboard.tawk.to/signup adresinden Canlı Destek modülünü kullanacağınız hesabınızı oluşturunuz. Adınızı, E-posta adresinizi ve Şifrenizi girerek Signup for free butonuna tıklayalım.

Karşımıza gelen dil seçimi ekranından hesabınıza dair dil seçimini yapalım. Biz bu makalemizde Türkçe dili ile ilerleyeceğiz. Seçiminizi yaptıysanız Sonraki: Varlık Oluştur butonuna tıklayalım.

Karşımıza gelen 2. adımda Sitenizin adını, Web sayfanızın linkini ve Araç adınızı giriniz. Bilgileri girdiğinizde Sonraki: Ekip Üyeleri butonuna tıklayalım.

Sitenizin adı ve araç adınız web sayfanızın başlığı ve aynı içerikler olabilir. Web sayfanızın linkini http(s)://siteadi.com şeklinde ana sayfanıza girdiğinizde tarayıcınızın üst alanındaki bağlantıyı kopyalayarak girebilirsiniz.

3. adımda dilerseniz ek yöneticiler ve temsilciler ekleyebilir, birden fazla hesap üzerinden yönetim sağlayabilirsiniz. Kayıt olurken kullandığınız mevcut mailiniz kayıtlı olduğundan Sonraki: Araç Yükle butonuna tıklayarak devam edebiliriz.

4. adımda Panoya Kopyala butonuna tıklayarak ilgili kodları kopyalayıp Tamamlandı butonuna tıklayalım.

Kopyaladığımız kodu web sitemizin yönetim panelindeki Ayarlar > Head Text (Analytics) bölümüne yapıştıralım ve en alttaki Kaydet butonuna tıklayalım.

Daha sonraki girişlerinizde https://dashboard.tawk.to/login adresinden giriş yaparak canlı destek modülünüzü kontrol edebilirsiniz.

Canlı destek panelinizde ilk etapta güncellemenizi tavsiye ettiğimiz alanlardan birisi tetikleyiciler alanıdır. Tetikleyiciler alanı web sayfanız ilk açıldığında kullanıcılara gelen otomatik ve aksiyonlara bağlı mesajları oluşturabildiğiniz alandır. Bu alana en alttaki yönetim butonuna tıklayarak Tetikleyiciler alanından ulaşabilirsiniz. Mevcut tetikleyicinizi düzenleyebilir, dilerseniz yeni tetikleyiciler oluşturabilirsiniz.

Mevcut tetikleyicinizi düzenlediğinde karşınıza çıkan bu ekrandaki alanlara karşılama mesajı ve benzeri bilgiler ekleyebilirsiniz. Kaydet butonu ile bilgileri kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Canlı destek panelinizde ilk etapta güncellemenizi tavsiye ettiğimiz alanlardan bir diğeri de Araç Görünümü > Araç Rengi alanıdır. Bu alan üzerinden canlı destek modülünüze dair renk ve tasarımsal güncellemeler yapabilirsiniz.

Araç Görünümü > Araç Rengi > Gelişmiş butonuna tıklayarak gelişmiş detayları görebilirsiniz.

Kaydet butonuna tıklayarak Araç görünümünüzü güncelleyebilirsiniz.

Bu içerik faydalı oldu mu?

Görüşünüzü lütfen bize iletin: